UIL CONFERENCE 6A TGCA TOP 25 RESULTS (week of 3/19-24/2018)

Rank School (last week's TGCA Record) Tuesday Friday Weekend Current TPS Season Record District District Record Place
1 San Antonio Lady Bird Johnson 18-0 BYE Defeated SA Madison 6-1   19-0 26 6-0 1st
2 Keller 18-1-1 Defeated Weatherford 19-9 Defeated Keller Timber Creek 8-0   20-1-1 3 5-0 1st
3 Mansfield 14-0 Defeated Arlington Bowie 20-0 Defeated North Crowley 8-0 Defeated #16 Waco Midway 3-2 17-0 4 7-0 1st
4 Spring 18-2 Defeated Aldine Eisenhower 16-1 Defeated Westfield 18-0   21-2 16 8-0 1st
5 Fort Bend Ridge Point 19-1-1 Defeated Fort Bend Austin 10-0 Defeated Fort Bend Bush 15-0   20-1-1 20 6-0 1st
6 Odessa Permian 19-0 Defeated Midland 11-8 Defeated Amarillo Tascosa 18-2   22-0 2 4-0 1st
7 Weslaco 22-2-1 Lost to #12 Harlingen South 2-4 Lost to #25 San Benito 4-7   20-4-1 32 4-2 3rd
8 New Braunfels Canyon 9-0 Defeated SA East Central 13-2 Lost to Converse Judson 0-1   16-1 17 6-1 1st
9 Katy 17-1 Defeated Katy Tompkins 8-2 BYE   22-1 19 5-0 1st
10 Klein Collins 19-4 Defeated Klein Oak 16-1 Defeated Klein Forest 15-0   20-4 15 6-0 1st
11 Round Rock Cedar Ridge 12-2 Defeated Austin Vandegrift 9-0 Defeated RR Westwood 10-0   13-2-1 13 6-0 1st
12 Harlingen South 15-1 Defeated #7 Weslaco 4-2 Defeated Weslaco East 8-0   18-5 32 6-0 1st
13 League City Clear Creek 14-3-1 Defeated Dickinson 10-0 Defeated Clear Lake 10-0   16-3-1 24 6-0 1st
14 Humble Atascocita 13-3 Defeated Baytown Sterling 9-3 Defeated Sheldon King 10-1   15-3 21 6-0 1st
15 Edinburg Vela 19-3 Lost to PSJA North 0-1 Defeated PSJA 18-4   20-4 31 4-2 2nd
16 Waco Midway 13-2 Defeated San Angelo Central 11-1 Defeated Killeen Ellison 15-1 Lost to #3 Mansfield 2-3 14-3 8 7-0 1st
17 Wylie 12-2 Lost to Denton Guyer 4-8 Defeated McKinney 8-2 Defeated Sachse 10-0 19-4 6 4-2 3rd
18 Northside Warren 13-3 Defeated Northside O'Connor 1-0   Defeated Northside Jay 4-0 14-3 28 9-1 1st
19 Southlake Carroll 15-5 Defeated Northwest Nelson 8-1 Defeated Hurst Bell 6-5   17-5 5 5-1 1st
20 South San Antonio 11-3-1 Lost to SA Southwest 0-1 Defeated Del Rio 19-9   16-5-1 29 7-1 2nd
21 Channelview 13-3-1 Lost to North Shore 0-7 Lost to Summer Creek 3-6   13-5-1 21 2-4 6th
22 El Paso Coronado 18-4 Defeated EP Montwood 6-3 Defeated EP El Dorado 6-5 Defeated EP Franklin 5-4 21-4 1 5-0 1st
23 Cypress Ranch 16-4-1 Defeated Cy-Fair 8-6 Defeated Cypress Creek 16-5   16-4-2 17 9-1 1st
24 Belton 16-4-1 Defeated Killeen Ellison 22-4 Defeated Copperas Cove 14-0   19-6-1 8 6-1 2nd
25t. South San Antonio 15-4-1 Lost to SA Southwest 0-1 Defeated Del Rio 19-9   16-5-1 29 7-1 2nd
25t. Deer Park 13-6 Defeated Pasadena Dobie 5-4 Defeated Pasadena Memorial 9-6 (11)   17-7 22 6-0 1st
25t. Edinburg 18-5 Defeated Edinburg North 7-4 Defeated PSJA Southwest 18-7   18-5 31 6-0 1st
25t. El Paso Pebble Hills 16-4-1 Lost to #25 EP Socorro 0-3 Defeated El Paso Eastwood 6-2 Lost to EP Montwood 3-13 12-11-1 1 2-3 5th
25t. Houston MacArthur 11-3 Defeated Spring Dekaney 9-0 Defeated Aldine 22-2   13-3 16 7-1 2nd
25t. San Benito 13-6 Defeated Brownsville Hanna 13-1 Defeated #7 Weslaco 7-4   11-6 32 5-1 2nd
25t. Plano 8-2 Defeated McKinney Boyd 4-1 Defeated Plano West 11-1   11-3 6 5-1 1st
25t. El Paso Socorro 24-5-1 Defeated #25 EP Pebble Hills 3-0 Defeated EP Franklin 10-0 Defeated EP Eastwood 17-4 21-6 1 6-0 1st