UIL CONFERENCE 3A TGCA TOP 25 RESULTS (week of 3/19-24/2018)

Rank School (last week's TGCA Record) Tuesday Friday Current TPS Season Record District District Record Place
1. Grandview 19-0 Defeated Blooming Grove 6-4 Defeated Palmer 15-0 21-0 17 6-0 1st
2. Santa Gertrudis Academy 24-1 Defeated #25 Falfurrias 15-0 Defeated Banquete 17-0 26-1 31 3-0 1st
3. Hughes Springs 14-2 Defeated #25 Queen City 9-1 Defeated #25 Hooks 13-0 16-2 14 7-0 1st
4. Buna 18-2 Defeated #21 Anahuac 11-0 Defeated #18 Kirbyville 10-0 19-2 23 6-0 1st
5. Pollok Central 14-1 Defeated Woodville 14-1 Defeated Hemphill 5-3 16-1 22 6-0 1st
6. Clyde 14-3 Defeated Stanton 24-1 Defeated Colorado City 6-4 16-3 5 3-0 1st
7. Karnes City 16-2-2 Lost to #19 Natalia 2-3 Defeated SA Cole 18-1 17-3-2 26 2-1 2nd
8. Coahoma 12-3 Defeated Jim Ned 15-3 Defeated Merkel 4-0 11-1 5 3-0 1st
9. Pilot Point 17-4-1 Defeated #17 Gunter 3-1 Lost to S&S Consolidated 2-4 18-5-1 9 4-1 1st
10. Hallettsville 12-3-2 Defeated Luling 10-0 Defeated Nixon-Smiley 11-1 14-3-2 27 7-0 1st
11. Danbury 14-7 Defeated #12 East Bernard 5-2 Defeated Hitchcock 16-1 17-7 24 4-0 1st
12. East Bernard 10-3 Lost to #11 Danbury 2-5 Defeated Altair Rice Cons. 6-5 14-11-1 24 3-1 2nd
13. Rogers 8-2 Defeated Cameron Yoe 12-2 Defeated Hearne 13-1 20 6-1 1st
14. George West 8-2 Lost to San Diego 3-4 Defeated Cotulla 11-1 14-5-1 30 3-1 2nd
15. Schulenburg 11-4 Defeated Yoakum 13-2 Defeated Marion 9-2 13-4 27 6-1 2nd
16. Cisco 8-3 Lost to Brock 0-15 Lost to Eastland 0-11 8-6 7 2-3 5th
17. Gunter 11-4 Lost to #9 Pilot Point 1-3 Lost to Pottsboro 1-7 10-6 9 3-3 5th
18. Kirbyville 11-3 Defeated Hardin 18-0 Lost to #4 Buna 0-10 17-5 23 5-1 2nd
19. Natalia 15-5-1 Defeated #7 Karnes City 3-2 Defeated #25 Poth 10-0 17-5-1 26 2-1 2nd
20. City View 12-3 Lost to Holliday 1-5 Lost to Paradise 1-5 12-5 8 3-3 3rd
21. Anahuac 13-4 Lost to #4 Buna 0-11 Lost to Winnie East Chambers 2-6 13-6 23 3-3 3rd
22. Whitney 18-6 BYE Defeated West 7-1 20-6 19 6-0 1st
23. Industrial 11-5 Defeated Tidehaven 20-3 Lost to Boling 6-7 10-6 28 2-1 2nd
24. Blanco 13-6 Defeated Lago Vista 9-0 Defeated Johnson City 14-10 15-6 25 5-0 1st
25t. Queen City 10-3 Lost to #3 Hughes Springs 1-9 Defeated Daingerfield 27-1 9-4 14 4-3 3rd
25t. Whitewright 12-4 Defeated Leonard 9-8 Defeated Commerce 11-8 11-4-1 10 4-1 2nd
25t. Falfurrias 12-5 Lost to #2 Santa Gertrudis 0-15 Defeated CC London 7-3 13-7 31 1-2 3rd
25t. Poth NR Defeated SA Brooks Lost to #19 Natalia 0-10 13-7 26 2-1 2nd
25t. Hooks NR Defeated DeKalb 8-4 Lost to #3 Hughes Springs 0-13 10-5 14 4-3 3rd