Results for teams ranked in the April 3, 2018 TGCA Weekly Softball Poll.  LINK TO TGCA POLL

 

CONFERENCE 6A
  TGCA RANK / RECORD TPS Record Last Week Mon/Tues/Wed Thurs/Fri District District Record Place TPS Current Record
1 San Antonio Johnson 21-0 21-0 Defeated San Antonio Churchill 15-0 Defeated San Antonio Lee 10-0 26 10-0 1st 23-0
2 Keller 22-1-1 22-1-1 OPEN Defeated Keller Fossil Ridge 7-1 3 8-0 1st 23-1-1
3 Mansfield 23-0 19-0 Defeated Arlington Martin 12-0 Defeated Arlington Lamar 15-0 4 11-0 1st 21-0
4 Odessa Permian 23-0 23-0 Defeated Midland Lee 3-1 Lost to Wolfforth Frenship 2-6 (8 innings) 2 6-1 1st 24-1
5 Katy 20-1 23-1 Defeated Katy Cinco Ranch 13-0 Defeated Katy Seven Lakes 12-1 19 9-0 1st 25-1
6 Spring 21-2 23-2 Defeated Aldine 17-0 Defeated Spring Dekaney 15-0 16 12-0 1st 25-2
7 Fort Bend Ridge Point 19-1-1 23-1-1 Defeated Fort Bend Clements 13-0 Defeated Fort Bend Travis 9-6 20 10-0 1st 25-1-1
8 Weslaco 24-2-1 22-2-1 Defeated Brownsville Hanna 15-0 Defeated Harlingen 22-1 32 8-2 3rd 24-4-1
9 Klein Collins 22-4 22-4 Defeated Houston Memorial 9-0 Defeated Houston Spring Woods 17-2 15 10-0 1st 24-4
10 Round Rock Cedar Ridge 15-2 15-2-1 OPEN Defeated Round Rock Stony Point 3-0 13 9-0 1st 16-2-1
11 Edinburg 22-5 20-5 Defeated #16 Edinburg Vela 2-0 Lost to PSJA Memorial 0-8 31 9-1 1st 21-6
12 Aldine MacArthur 16-3 16-3 Defeated Aldine Eisenhower 21-0 Defeated Aldine Davis 16-0 16 11-1 2nd 18-3
13 League City Clear Creek 17-3-1 17-4 Lost to Friendswood Clear Brook 2-3 Lost to #23 Alvin 0-1 24 7-3 3rd 17-6
14 Waco Midway 17-3 16-3 Defeated Killeen 15-2 #25 Belton (PPD to Monday) 8 10-0 1st 17-3
15 New Braunfels Canyon 16-1 18-1 Defeated Schertz Clemens 11-2 Defeated Cibolo Steele 14-0 27 10-1 1st 20-1
16 Edinburg Vela 22-4 22-4 Lost to #11 Edinburg 0-2 Defeated PSJA Southwest 14-1 31 7-3 T 2nd 23-5
17 Northside Warren 16-3 16-3 Defeated Northside Clark 8-7 Defeated Northside Brandeis 10-0 28 13-1 1st 18-3
18 Flower Mound 12-3-1 17-5-1 Defeated Northwest Nelson 10-3 Lost to Hurst Bell 6-8 5 9-1 1st 18-6-1
19 Plano 13-3 13-3 Defeated McKinney 3-0 Allen (PPD to Thursday) 6 8-1 1st 14-3
20 Humble Atascocita 16-4 16-4 Defeated Channelview 16-1 Defeated Galena Park North Shore 4-0 21 9-1 T 1st 18-4
21 Houston Cypress Ranch 18-4-2 18-4-2 Defeated Jersey Village 15-0 Defeated Houston Langham Creek 10-0 17 13-1 1st 20-4-2
22 Coppell 17-5 17-4 Defeated Richardson Pearce 6-1 Defeated Richardson Lake Highlands 17-0 9 8-0 1st 19-4
23 Alvin 20-6-1 19-6-1 Lost to League City Clear Springs 2-4 Defeated #13 League City Clear Creek 1-0 24 8-2 T 1st 20-7-1
24 Humble Kingwood 22-7 22-7 Defeated Goose Creek Memorial 15-0 Defeated Channelview 10-0 21 9-1 T 1st 24-7
25t. Austin Lake Travis 13-4-2 17-6-3 OPEN Defeated Austin Westlake 11-1 25 7-1 1st 18-6-3
25t. Deer Park 17-7 20-7 Defeated Pasadena Sam Rayburn 15-0 Defeated Pasadena 15-0 22 10-0 1st 22-7
25t. El Paso Coronado 23-4 23-4 Defeated El Paso Pebble Hills 8-2 Defeated El Paso Eastwood 11-1, Defeated El Paso Montwood 10-3 1 10-0 1st 26-4
25t. Wylie 14-2 20-5 Defeated McKinney Boyd 7-2 Plano West (SUSP No Result yet) 6 7-2 2nd 21-5
25t. Southlake Carroll 19-5 18-6 Defeated Euless Trinity 17-1 Defeated Lewisville 7-0 5 8-2 2nd 20-6
25t. Belton 17-4-1 21-6-1 Defeated Killeen Shoemaker 24-0 #14 Waco Midway (PPD to Monday) 8 9-1 1st 22-6-1
25t. San Antonio East Central 17-8 19-8 Defeated Converse Judson 7-2 Defeated New Braunfels 16-4 27 9-2 2nd 21-8
                 
CONFERENCE 5A
  TGCA RANK / RECORD TPS Record Last Week Mon/Tues/Wed Thurs/Fri District District Record Place TPS Current Record
1 Angleton 12-1 21-1 Defeated Victoria East 15-1 Defeated Fulshear 16-0 27 10-0 1st 23-1
2 Mont Belvieu Barbers Hill 20-2 23-2 Defeated Conroe Caney Creek 13-6 Defeated Baytown Lee 11-0 21 12-1 T 1st 25-2
3 Willis 17-4 17-6 Defeated Huntsville 16-2 Defeated Magnolia West 4-0 20 10-0 1st 19-6
4 Livingston 16-1-1 22-2-1 Defeated Lumberton 13-1 Defeated Vidor 10-0 22 11-0 1st 24-2-1
5 Denton Ryan 17-2-1 22-3-1 Defeated Denton Braswell 8-7 (8 innings) OPEN 5 8-0 1st 23-3-1
6 El Paso Eastlake 25-4-2 25-4-2 Defeated El Paso Bel Air 14-11 Defeated #25 El Paso Hanks 17-7, Defeated El Paso Del Valle 19-8 2 12-1 1st 28-4-2
7 Mansfield Legacy 14-2 16-2 Defeated Lancaster 21-0 Defeated Mansfield Timberview 15-0 10 10-0 1st 18-2
8 Frisco Wakeland 18-4 17-4 Defeated Frisco Reedy 7-4 Frisco Centennial (N/A) 13 8-1 1st 18-4
9 El Paso Chapin 24-5-1 24-5-1 Defeated El Paso 15-0 Defeated El Paso Bowie 29-1, Defeated El Paso Irvin 16-0 1 11-1 1st 27-5-1
10 Canyon 16-3 17-3 Defeated Amarillo 8-4 Defeated Canyon Randall 10-0 3 10-0 1st 19-3
11 College Station 19-3-1 19-3-1 Defeated Waco University 8-0 Defeated College Station A&M Consolidated 15-0 18 9-0 1st 21-3-1
12 Magnolia 15-3 15-3 Defeated Tomball 8-6 Defeated Huntsville 8-0 20 7-3 3rd 17-3
13 Humble Kingwood Park 21-6 21-6-1 Defeated New Caney Porter 10-0 Defeated Crosby 9-2 21 12-1 T 1st 23-6-1
14 Lockhart 14-3-1 14-3-1 Lost to #19 Dripping Springs 1-4 Defeated San Antonio Alamo Heights 6-1 26 10-1 T 1st 15-4-1
15 Georgetown 14-2 14-3 Defeated #21 Georgetown East View 8-2 Defeated Leander Rouse 12-1 19 11-2 T 1st 16-3
16 Prosper 18-5 18-5 Defeated Carrollton Smith 16-0 Defeated Carrollton Turner 16-0 14 10-0 1st 20-5
17 Forney 14-3 16-6 Defeated Royse City 5-1 Defeated Lucas Lovejoy 16-1 15 10-0 1st 18-6
18 Mount Pleasant 15-4 15-5 Defeated Greenville 7-6 vs Hallsville (N/A) 16 5-2 T 2nd 16-5
19 Dripping Springs 20-6 20-6 Defeated #14 Lockhart 4-1 Defeated Boerne Champion 16-0 26 10-1 T 1st 22-6
20 Elgin 14-5 14-5 Defeated Hutto 10-0 Defeated 2A Weimar 5-1 19 10-2 T 1st 16-5
21 Georgetown East View 13-4 14-4 Lost to #15 Georgetown 2-8 Defeated Pflugerville Connally 15-0 19 10-3 3rd 15-5
22 Splendora 14-7 12-10 Defeated Humble 11-1 Defeated New Caney 11-0 21 10-3 T 3rd 14-10
23 Houston Waltrip 19-7 16-6 Defeated Houston Madison 21-0 Defeated Houston Austin 13-1 24 11-0 1st 18-6
24 Santa Fe 14-6 17-9 Defeated Galveston Ball 3-1 Defeated Texas City 4-1 23 12-1 1st 19-9
25t. El Paso Hanks 17-8 22-8-1 Defeated El Paso Riverside 17-11 Lost to #6 El Paso Eastlake 7-17, Lost to El Paso Bel Air 4-5 2 11-3 3rd 23-10-1
25t. Richmond Foster 17-6 20-7 Defeated Fulshear (no score available) Defeated Port Lavaca Calhoun 7-1 27 9-1 2nd 22-7-1
25t. Lewisville The Colony 15-5 17-5-1 Defeated Little Elm 7-3 vs Carrollton Creekview (SUSP, Mon) 14 8-1 2nd 18-5-1
25t. Galena Park 16-4 17-4 Defeated Fort Bend Elkins 17-2 Defeated Galveston Ball (no score available) 23 11-2 2nd 19-4
25t. Saginaw Boswell 12-4 19-2-1 Lost to Northwest Eaton 3-4 (8 innings) Defeated White Settlement Brewer 6-0 6 9-1 T 1st 20-3-1
                 
CONFERENCE 4A
  TGCA RANK / RECORD TPS Record Last Week Mon/Tues/Wed Thurs/Fri District District Record Place TPS Current Record
1 Beeville Jones 25-1-1 25-1-1 Defeated Poteet 5-0 Defeated Somerset 6-0 30 7-0 1st 27-1-1
2 Carthage 22-4 22-4 Defeated Center 11-0 Defeated Rusk 7-4 16 6-0 1st 24-4
3 Paris North Lamar 16-2-1 18-2 Defeated Texarkana Pleasant Grove 12-1 Texarkana Liberty-Eylau (SUSP Mon) 14 6-0 1st 19-2
4 Bushland 23-4 23-4 Defeated Dalhart 12-1 Defeated Pampa 22-7 1 6-0 1st 25-4
5 Robinson 17-3 20-3 OPEN Defeated Waco La Vega 15-0 17 9-0 1st 21-3
6 Vernon 15-1 13-1 Lost to Graham 5-10 Defeated Wichita Falls Hirschi 15-0 6 4-1 2nd 14-2
7 Emory Rains 20-2 20-2 OPEN Lost to Van 2-3 13 5-2 2nd 20-3
8 Bridge City 20-7-1 20-7-1 Defeated West Orange-Stark 15-0 Defeated West Orange-Stark 11-0 22 7-0 1st 22-7
9 Wimberley 20-3 20-3 OPEN Defeated Geronimo Navarro 5-2 27 5-0 1st 21-3
10 Vernon 15-1 RANKED #6              
11 Salado 16-3 16-3 Defeated Lampasas 10-1 Defeated Leander Gleen 12-4 19 9-0 1st 18-3
12 Crandall 17-2 22-2-1 Defeated Terrell 15-0 Defeated Quinlan Ford 12-1 12 10-0 1st 24-2-1
13 LaGrange 15-4 16-8 Defeated Navasota 7-2 Lost to Caldwell 7-11 20 6-1 T 1st 17-9
14 Monahans 20-5 21-6 Lost to Fort Stockton 2-3 Lost to Midland Greenwood 5-6 4 3-3 T 3rd 21-8
15 Lufkin Hudson 14-5 18-4 Defeated Huntington 9-0 Defeated Diboll 6-0 21 5-0 1st 20-4
16 Little Cypress Mauriceville 18-3 18-3 Defeated Orangefield 7-0 Defeated Orangefield 3-0 22 5-2 2nd 20-3
17 Lamesa 13-2 15-6-2 Lost to Levelland 9-11 Lost to #24 Brownfield 5-6 2 2-4 T 4th 15-8-2
18 La Vernia 18-3-1 21-3 OPEN Defeated San Antonio Antonian Prep 7-5 27 3-1 2nd 22-3
19 Bullard 16-3 16-3-1 Defeated Gilmer 4-0 Defeated Tyler Chapel Hill 21-1 15 6-0 1st 18-3-1
20 Pearsall 17-8 13-6 Defeated Carrizo Springs 12-0 vs Crystal City (N/A) 29 5-0 1st 14-6
21 Brownwood 18-4-1 18-4-1 Lost to Sweetwater 2-3 OPEN 5 4-2 1st 18-5-1
22 Decatur 12-3 13-2 Defeated Sanger 5-3 Defeated Argyle 4-3 9 6-0 1st 15-2
23 Rockport-Fulton 12-2 17-5 Lost to Orange Grove 0-1 (12 innings) Lost to Sinton 1-9 31 9-2 2nd 17-7-1
24 Brownfield 15-3-1 15-5-1 Defeated Denver City 9-5 Defeated #17 Lamesa 6-5 2 4-2 T 2nd 17-5-1
25t. Lorena 13-4 13-4 Defeated Hillsboro 20-1 OPEN 17 7-2 2nd 14-4
25t. Fabens 18-6 18-6 Defeated Clint 12-1 Defeated Clint Mountain View 14-4 3 7-0 1st 20-6
25t. Bay City 17-6 17-6 Defeated Freeport Brazosport 9-3 Defeated Wharton 11-1 26 7-0 1st 19-6
                 
CONFERENCE 3A
  TGCA RANK / RECORD TPS Record Last Week Mon/Tues/Wed Thurs/Fri District District Record Place TPS Current Record
1. Grandview 24-0 24-0 Defeated Corsicana Mildred 12-2 Defeated Rio Vista 5-2 17 10-0 1st 26-0
2. Santa Gertrudis Academy 27-1 27-1 Defeated Corpus Christi London 10-0 OPEN 31 5-0 1st 28-1
3. Hughes Springs 18-2 18-2 Defeated Daingerfield 17-3 vs Omaha Paul Pewitt (n/a) 14 10-0 1st 19-2
4. Buna 22-2 22-2 Defeated Kountze 10-0 Defeated Port Arthur Bob Hope 16-0 23 10-0 1st 24-2
5. Pollok Central 17-1 17-1 Defeated Corrigan-Camden 8-7 Defeated Garrison 8-0 22 9-0 1st 19-1
6. Clyde 18-3 18-3 Defeated Tuscola Jim Ned 16-3 Defeated Stanton 14-0 5 7-0 1st 20-3
7. Amarillo River Road 17-2 17-2 Defeated Childress 18-3 Defeated Dimmitt 18-0 1 6-0 1st 19-2
8. Hallettsville 16-3-2 16-3-2 Defeated Yoakum (score n/a) Defeated Universal City Randolph 22-0 27 11-0 1st 18-3-2
9. Brock 20-5-1 17-4 Defeated Eastland 12-2 Defeated Peaster 8-2 7 8-0 1st 19-4
10. Danbury 18-6 18-7 Defeated La Marque 21-0 Defeated Wallis Brazos 10-0 24 7-0 1st 20-7
11. Schulenburg 14-5 14-5 Defeated Universal City Randolph 20-1 Defeated Luling 13-0 27 9-2 2nd 16-5
12. Pilot Point 20-5-1 20-5-1 Defeated Whitesboro 18-1 OPEN 9 7-1 1st 21-5-1
13. Wichita Falls City View 14-5 14-4 Lost to Henrietta 0-10 Defeated Jacksboro 7-1 8 6-4 T 2nd 15-5
14. Wall 15-6 15-4 Defeated San Angelo Grape Creek 20-1 Defeated Sonora 11-0 4 7-0 1st 17-4
15. Natalia 19-5-1 19-5-1 OPEN Defeated Jourdanton 4-0 26 5-1 T 1st 20-5-1
16. Whitney 22-6 22-5 Defeated McGregor 5-1 Lost to Troy 0-4 19 9-1 T 1st 23-6
17. Coahoma 12-2 12-2 Defeated Colorado City Colorado 11-5 Defeated Tuscola Jim Ned 5-0 6 6-1 2nd 14-2
18. Rogers 11-3 18-1 Defeated Franklin 17-0 Defeated Lexington 10-0 20 10-1 1st 20-1
19. George West 11-3 15-5-1 Defeated Hebbronville 10-2 Lost to San Diego 2-5 30 5-2 2ns 16-6-1
20. New Diana 10-2-1 14-1-1 Defeated Jefferson 8-4 Defeated Harleton 5-2 16 10-0 1st 16-1-1
21. Karnes City 18-4-2 18-4-2 OPEN Lost to Poth 1-7 26 3-3 T 3rd 18-5-2
22. Edgewood 11-4 11-4 Lost to Mineola 5-12 OPEN 12 5-4 4th 11-5
23. Vanderbilt Industrial 14-6 12-6 Defeated Edna 8-5 Defeated El Maton Tidehaven 10-4 28 6-1 2nd 14-6
24. Falfurrias 14-5 13-7 Lost to Bishop 0-4 OPEN 31 1-4 4th 13-8
25t. Anahuac 15-6 15-6 Lost to Warren 5-10 Lost to Hardin 5-13 23 5-5 T 3rd 15-8
25t. Whitewright 12-5-1 11-5-1 Lost to Farmersville 6-18 Defeated Van Alstyne 13-2 10 5-3 T 3rd 12-6-1
25t. East Bernard 12-4 15-11 Defeated Hitchcock 16-0 Defeated La Marque 16-0 24 6-1 2nd 17-11
                 
CONFERENCE 2A
  TGCA RANK / RECORD TPS Record Last Week Mon/Tues/Wed Thurs/Fri District District Record Place TPS Current Record
1. Thorndale 17-1-1 17-1-1 Defeated Bremond 15-0 Defeated Thrall 15-0 27 11-0 1st 19-1-1
2. Normangee 19-2 19-2 Defeated Snook 16-7 Defeated Iola 20-0 26 9-0 1st 21-2
3. Crawford 17-3-2 16-3-2 Defeated Moody 15-0 Defeated Meridian 6-0 10 10-1 T 1st 18-3-2
4. Bosqueville 18-2 14-3 Defeated Jonesboro 8-6 Defeated Valley Mills 11-0 10 10-1 T 1st 16-3
5. Italy 13-1-1 13-1-1 Defeated Itasca 16-1 Defeated Blum 17-7 15 8-0 1st 15-1-1
6. Shiner 14-3-1 20-6 OPEN Defeated Louise 15-0 28 5-0 1st 21-6
7. Collinsville 15-3-1 16-2 Defeated Lindsay 16-5 Defeated Muenster 22-1 12 10-0 1st 18-2
8. Grapeland 17-7-2 16-7-2 Slocum (N/A) Defeated Neches 10-0 21 8-0 1st 17-7-2
9. Stinnett West Texas 14-2 14-2 Defeated Follett 19-4 & 35-8 Defeated Claude 18-6 1 10-0 1st 17-2
10. Three Rivers 18-5 19-5 Defeated Refugio 11-5 Defeated Woodsboro 5-1 31 20-5 1st 20-5
11. Bogata Rivercrest 12-5 12-4 Defeated Sulphur Springs North Hopkins 9-1 vs Saltillo (N/A) 18 5-0 1st 13-4
12. Haskell 12-1-1 14-2-2 Lost to #25 Hawley 2-5 Lost to Albany 3-25 7 3-3 3rd 14-4-2
13. Pineland West Sabine 15-3 16-3 Defeated Broaddus 15-0 Lost to #19 Woden 2-4 23 9-2 2nd 17-4
14. Sabinal 15-5 15-5 OPEN Lost to #17 Harper 0-5 29 7-1 T 1st 15-6
15. Ralls 13-5-1 12-6-1 Defeated Lockney 17-13 Defeated Hale Center 13-9 2 8-1 T 1st 14-6-1
16. Honey Grove 12-3 12-3 Defeated Merit Bland 11-1 vs Wolfe City (SUSP Monday) 14 7-0 1st 13-3
17. Harper 15-5 15-5 Defeated D'Hanis 20-5 Defeated #14 Sabinal 5-0 29 8-1 T 1st 17-5
18. Petrolia 14-8 15-8 Defeated Vernon Northside 17-2 Defeated Petrolia 14-1 & 15-0 8 9-1 2nd 18-8
19. Woden 12-5 10-5 Defeated Chireno 12-0 Defeated #13 Pineland West Sabine 4-2 23 11-0 1st 12-5
20. Centerville 10-5-1 10-5-1 Defeated Kennard 20-0 Defeated Lovelady 9-2 21 5-4 4th 12-5-1
21. Evadale 10-5 11-4 Defeated Deweyville 12-0 Defeated Sabine Pass 6-1 25 7-0 1st 13-4
22. Sanford-Fritch 10-5 14-5 Defeated Booker 41-12 Defeated Follett 20-5 1 10-1 2nd 16-5
23. Evadale 11-5 RANKED #21              
24. Gail Borden County 8-3 14-3 Defeated Seagraves 15-0 Defeated Westbrook 15-0 3 8-2 2nd 16-3
25t. Hawley 11-5 13-7 Defeated #12 Haskell 5-2 Defeated Hamlin 32-0 7 5-1 2nd 15-7
25t. Joaquin 11-5 11-5 Defeated Cushing 12-8 Defeated Timpson 6-4 22 10-1 1st 13-5