Results for teams ranked in the April 10, 2018 TGCA Weekly Softball Poll.  LINK TO TGCA POLL

CONFERENCE 6A
  TGCA RANK / RECORD Mon/Tues/Wed Thurs/Fri/Sat District District Record Place TPS Current Record
1 San Antonio Johnson 23-0   Defeated San Antonio Regan 3-0 Defeated San Antonio Incarnate Word 7-5 26 11-0 1 25-0
2 Keller 23-1-1   Defeated Keller Central 15-0 Defeated Weatherford 15-0 3 10-0 1 25-1-1
3 Mansfield 24-0   Defeated Arlington Sam Housotn 15-0 Defeated Rockwall 4-3 4 13-0 1 22-0
4 Odessa Permian 25-0   OPEN Defeated Midland 12-2 2 7-1 1T 25-1
5 Katy 23-1   Defeated Katy Morton Ranch 10-0 Defeated Katy Tompkins 15-5 19 11-0 1 27-1
6 Spring 24-2   Defeated #11 Aldine MacArthur 11-3 Defeated Aldine Nimitz 12-1 16 14-0 1 27-2
7 Ridge Point 21-1-1   Defeated Fort Bend Dulles 19-0 Defeated Fort Bend Austin 11-0 20 12-0 1 27-1-1
8 Weslaco 26-2-1   Defeated Brownsville Rivera 18-3 Defeated #23 Harlingen South 13-3 32 10-2 2 26-4-1
9 Klein Collins 24-4   Defeated Houston Stratford 13-0 Defeated Klein Oak 4-3 15 12-0 1 26-4
10 Round Rock Cedar Ridge 17-2   Lost to Round Rock 7-8 Defeated Pflugerville 12-2 13 10-1 1 17-3-1
11 Aldine MacArthur 18-3   Lost to #6 Spring 3-11 Defeated Spring Dekaney 20-5 16 12-2 2 19-4
12 Waco Midway 17-3   OPEN Killeen Shoemaker (SUSP, Finish Monday) 8 10-1 1T 17-4
13 New Braunfels Canyon 18-1   OPEN Defeated Smithson Valley 15-0 27 11-1 1 21-1
14 El Paso Coronado 25-4   OPEN Defeated El Paso El Dorado 15-0, Defeated El Paso Franklin 17-0 1 12-0 1 28-4
15 Flower Mound 14-3-1   Defeated Lewisville Hebron 3-0 Lost to Flower Mound Marcus 5-6 5 10-2 1 19-7-1
16 San Antonio Warren 18-3   Defeated Northside Brennan 9-7 Lost to Northside Holmes 4-5 28 14-2 1T 19-4
17 Coppell 19-5   OPEN Defeated Dallas White 16-0 9 9-0 1 20-4
18 Plano 14-3   Defeated #25 Wylie 6-5 Defeated Allen 4-1 6 11-1 1 17-3
19 Edinburg 23-6   Defeated PSJA High 8-2 Defeated Edinburg North 8-5 31 11-1 1 23-6
20 Atascocita 18-4   Defeated Humble Summer Creek 7-0 Defeated Baytown Sterling 15-0 21 11-1 1T 20-4
21 Cypress Ranch 20-4-2   Defeated Houston Cypress Woods 5-3 Defeated Houston Cypress Springs 12-2 17 15-1 1 22-4-2
22 Edinburg Vela 23-5   Defeated PSJA Memorial 6-4 Defeated PSJA North 3-0 31 9-3 2 25-5
23 Harlingen South 21-5   Lost to San Benito 4-5 Lost to #8 Weslaco 3-13 32 10-2 2T 22-7
24 Austin Lake Travis 18-6-2   Defeated Kyle Lehman 3-2 Defeated Leander 7-4, Lost to Belton 1-12 25 9-1 1 20-7-3
25t. Longview 19-6-1   OPEN Defeated Tyler John Tyler 21-0 11 10-2 2 18-5-1
25t. Kingwood 24-7   Defeated Galena Park North Shore 2-0 Defeated Humble Summer Creek 9-0 21 11-1 1T 26-7
25t. Deer Park 21-7   Defeated La Porte 11-2 Defeated Pasadena Dobie 10-5 22 12-0 1 24-7
25t.
South San Antonio East Central 2-16
  OPEN Defeated Cibolo Steele 11-4 27 10-2 2 22-8
25t. Wylie 15-2   Lost to #18 Plano 5-6 Lost to Denton Guyer 5-6 6 7-5 3T 21-7
                 
CONFERENCE 5A
  TGCA RANK / RECORD Mon/Tues/Wed Thurs/Fri/Sat District District Record Place TPS Current Record
1 Angleton 25-1   Defeated Lamar Consolidated 17-2 Defeated Victoria West 15-0 27 12-0 1 25-1
2 Barbers Hill 22-2   Lost to #22 Splendora 2-4 Defeated Humble 21-0 21 13-2 1T 26-3
3 Willis 17-4   Lost to Tomball Memorial 0-4 Defeated Brenham 3-2 20 11-1 1 20-7
4 Livingston 18-1-1   Defeated Beaumont Central 18-0 Defeated Nederland 4-1 22 13-0 1 26-2-1
5 Denton Ryan 17-2-1     Defeated Wichita Falls 10-0, Defeated Richardson Pearce 10-0 5 10-0 1 26-3
6 El Paso Eastlake 28-4-2   OPEN Defeated Clint Horizon 20-0, Defeated El Paso Ysleta 10-0 2 14-1 1 30-4-2
7 Mansfield Legacy 15-2   Lost to Waxahachie 2-3 Lake Ridge (PPD to Monday) 10 10-1 1 18-3
8 Frisco Wakeland 19-4   Defeated Frisco Lone Star 10-3 Losto to Frisco Independence 2-3 13 10-2 1 21-4
9 El Paso Chapin 27-5-1   OPEN Defeated El Paso Jefferson 22-1, Defeated #25 El Paso Burges 15-0 1 13-0 1 29-5-1
10 Canyon 18-3   Defeated Amarillo Palo Duro 30-2 Defeated Dumas 15-0 3 12-0 1 21-3
11 College Station 20-3-1   Defeated Bryan Rudder 10-3 OPEN 18 11-0 1 23-3-1
12 Magnolia 17-3   Lost to Magnolia West 5-9 Lost to Tomball Memorial 3-6 20 7-5 4 17-5
13 Kingwood Park 22-6     Defeated Conroe Caney Creek 21 13-2 1T 24-7-1
14 Dripping Springs 22-6   Defeated Alamo Heights 10-0 Lost to Medina Valley 0-1 26 11-2 2 23-7
15 Elgin 16-5   Defeated Bastrop 15-0 Defeated Georgetown East View 6-0 19 12-2 1 18-5
16 Galena Park 19-4   Lost to Texas City 1-9 Lost to #24 Santa Fe 4-5 23 11-4 3 19-6
17 Lockhart 15-4-1   Defeated Medina Valley 10-0 Defeated Marble Falls 12-1 26 12-1 1 17-4-1
18 Georgetown 16-3   Lost to Cedar Park 3-4 Defeated Bastrop Cedar Creek 12-2 19 12-3 2 17-4
19 Prosper 20-5   OPEN Defeated #25 Lewisville The Colony 10-3 14 12-0 1 22-5
                 
20 Forney 14-3   OPEN Defeated Highland Park 10-0 15 11-0 1 20-6
21 Mount Pleasant 17-4   Defeated Longview Pine Tree Marshall (PPD to Monday) 16 6-3 3 17-6
22 Splendora 16-7   Defeated #2 Barbers Hill 4-2 Defeated New Caney Porter 6-2 21 12-3 3T 16-10
23 Waltrip 21-7   OPEN Defeated Houston Sterling 23-0 24 12-0 1 19-6
24 Santa Fe 16-6   OPEN Defeated #16 Galena Park 5-4 23 13-1 1 20-9
25t. El Paso Burges 21-6   OPEN Defeated El Paso Andress 5-4, Lost to #9 El Paso Chapin 0-15 1 10-3 3 21-7
25t. The Colony 18-5   Defeated Lake Dallas 20-0 Lost to #19 Prosper 3-10) 14 10-2 2 20-6-1
25t. El Paso Hanks 19-8   OPEN Defeated El Paso Del Valle 20-5 2 12-3 3 24-10-1
25t. Eaton NR   Defeated Aledo 15-6 Defeated Azle 8-0 6 11-1 1T 21-6
25t. Saginaw Boswell NR   Defeated Justin Northwest 15-4 Defeated Saginaw 7-0 6 11-1 1T 22-3-1
                 
CONFERENCE 4A
  TGCA RANK / RECORD Mon/Tues/Wed Thurs/Fri/Sat District District Record Place TPS Current Record
1 Beeville Jones 26-1-1   OPEN Lost to Cuero 1-2 30 7-1 1 27-2-1
2 Carthage 23-4   Defeated Tatum 14-2 Henderson (PPD to Monday) 16 7-0 1 25-4
3 Paris North Lamar 17-2-1   Defeated Paris 5-1 Atlanta (PPD to Monday) 14 8-0 1 21-2
4 Bushland 25-4   OPEN Borger (PPD to Wednesday) 1 6-0 1 25-4
5 Robinson 18-3   OPEN Waco Connally (PPD TBA) 17 9-0 1 21-3
6 Bridge City 22-7-1   OPEN Defeated Hamshire-Fannett 8-0 22 8-0 1 23-7-1
7 Wimberley 21-3   Lost to #13 La Vernia 4-5 Defeated Schertz John Paul II 8-0 27 5-1 1T 22-4
8 Salado 18-3   Defeated Burnet 19-0 Lost to #25 Liberty Hill 2-5 19 10-1 1 19-4
9 Crandall 17-2   OPEN OPEN 12 10-0 1 24-2-1
10 Graham NR   Defeated Burkburnett 11-1 Lost to Abilene Wylie 3-6 6 6-0 1 18-6
11 Vernon 16-2   OPEN Defeated Iowa Park 11-1 6 5-1 2 15-2
12 Brownfield 17-5-1   Lost to Levelland 1-6 Lost to Seminole 2-15 2 4-4 3 17-7-1
13 La Vernia 20-3   Defeated #7 Wimberley 5-4 Defeated Gonzales 14-1 27 5-1 1T 24-3
14 Monahans 21-5   Defeated Andrews 3-0 Defeated Pecos 22-1 4 5-3 2 23-8
15 Van 12-4   Defeated Brownsboro 16-0 Defeated Wills Point 13-3 13 9-0 1 19-7
16 Lufkin Hudson 15-5   OPEN Defeated Shepherd 13-3 21 6-0 1 22-4
17 Little Cypress Mauriceville 20-3   OPEN Defeated Silsbee 4-1 22 6-2 2 21-3
18 Pearsall 19-8   OPEN OPEN 29 5-0 1 15-6
19 Rio Hondo 18-7   OPEN Defeated Hidalgo 17-1 32 12-0 1 19-7
20 Rains 20-3   Defeated Canton 14-2 Defeated Brownsboro 18-0 13 7-2 2 22-3
21 Caldwell 17-4   OPEN Lost to Giddings 6-7 20 5-2 2 17-5
22 Brownwood 18-4-1   OPEN Lost to Big Spring 4-6 5 4-3 2 18-6
23 Bullard 17-3   Defeated Longview Spring Hill 12-1 Defeated Kilgore 8-1 15 8-0 1 20-3-1
24 Lorena NR   OPEN Defeated Gatesville 9-0 17 8-2 2 15-4
25t. Liberty Hill 18-5   Defeated Taylor 14-2 Defeated #8 Salado 5-2 19 8-2 2 18-5
25t. Lampasas 17-5   OPEN Defeated Leander Glenn 6-2 19 8-2 2 15-5
25t. Lamesa NR   Defeated Lubbock Estacado 21-3 Defeated Denver City 6-0 2 4-4 3 17-8
25t. LaGrange 17-9   OPEN OPEN 20 6-1 1 17-9
25t. Bay City 19-6   Defeated Sweeny 1-0 Defeated West Columbia 2-1 26 10-0 1 22-6
25t. Fabens 21-6   OPEN Defeated San Elizario 22-0 3 8-0 1 23-6
25t. Rockport-Fulton NR   Defeated West Oso 18-3 Defeated Robstown 9-5 31 11-2 2 19-7
25t. Decatur NR   Defeated Bridgeport 12-0 Defeated Gainesville 16-0 9 8-0 1 17-2
                 
CONFERENCE 3A
  TGCA RANK / RECORD Mon/Tues/Wed Thurs/Fri/Sat District District Record Place TPS Current Record
1. Grandview 26-0   Defeated Keene 15-0 Blooming Grove (PPD Monday) 17 11-0 1 27-0
2. Santa Gertrudis Academy 29-1   Defeated Falfurrias 17-0 Defeated Banquete 16-0 31 7-0 1 31-1
3. Hughes Springs 18-2   Defeated New Boston 11-6 Queen City (PPD) 14 12-0 1 21-2
4. Buna 24-2   Defeated Warren 11-0 Defeated Anahuac 10-0 23 12-0 1 26-2
5. Pollok Central 18-1   Defeated Newton 16-0 Defeated Woodville 6-2 22 11-0 1 21-1
6. Clyde 20-3   OPEN Defeated Colorado City 10-0 5 8-0 1 18-4
7. Amarillo River Road 17-2   OPEN Defeated Tulia 26-2 1 7-0 1 20-2
8. Hallettsville 18-3-2   Defeated Marion 15-0 Luling (No Result Found) 27 12-0 1 19-3-2
9. Brock 21-5-1   Defeated Millsap 11-0 Defeated Cisco 21-1 7 10-0 1 20-4
10. Danbury 20-7   Defeated #25 East Bernard 10-1 Hitchcock (No Result Found) 24 8-0 1 21-7
11. Schulenburg 16-5   Defeated Stockdale 13-0 Defeated Yoakum 4-2 27 11-2 2 18-5
12. Pilot Point 21-5-1   Lost to #25 Pottsboro 4-5 Gunter (PPD Monday) 9 7-2 2 21-6-1
13. Natalia 20-5-1   Lost to #23 Karnes City 0-1 Defeated Poth 6-2 26 6-2 2 21-6-1
14. San Diego 14-6   OPEN Defeated Dilley 15-3 30 7-0 1 15-6
15. Coahoma 14-2   OPEN Defeated Merkel 3-1 5 7-1 2 15-2
16. Rogers NR   Defeated Jarrell 13-2 Defeated Cameron Yoe 13-3 20 12-1 1 22-1
17. New Diana 12-2-1   Defeated Elysian Fields 6-0 Ore City (PPD) 16 11-0 1 17-1-1
18. Whitney 23-7   Defeated Bruceville-Eddy 18-0 OPEN 19 10-1 1T 23-6
19. Mount Vernon 14-2   Defeated Winnsboro 4-2 Defeated Mt Pleasant Chapel Hill 19-1 13 10-0 1 16-2-1
20. Blanco 18-6   Defeated Ingram Moore 22-0 Lost to Lago Vista 2-4 25 9-1 1 19-7
21. Sunnyvale 14-5   OPEN Defeated Scurry-Rosser 5-1 11 7-0 1 12-4-2
22. Industrial 16-6   Defeated #25 Boling 4-0 Defeated Palacios 20-0 28 8-1 1T 16-6
23. Karnes City 18-5-2   Defeated #13 Natalia 1-0 Defeated San Antonio Cole 16-2 26 5-3 3 20-5-2
24. Jourdanton 14-8   Defeated San Antonio Cole 15-0 Defeated San Antonio Brooks 15-0 26 7-1 1 18-8
25t. East Bernard NR   Lost to #10 Danbury 1-10 Lost to Altair Rice Consolidated 10-11 24 6-3 3 17-13-1
25t. Boling 12-6   Lost to #22 Vanderbilt Industrial 0-4 Defeated Edna 7-1 28 8-1 1T 17-12
25t. Comanche 11-7   Defeated Dublin 9-0 Defeated Brady 6 6-1 2 13-7
25t. Pottsboro 10-5   Defeated #12 Pilot Point 5-4 OPEN 9 8-2 1 10-6
                 
CONFERENCE 2A
  TGCA RANK / RECORD Mon/Tues/Wed Thurs/Fri/Sat District District Record Place TPS Current Record
1. Thorndale 19-1-1   Defeated Rosebud-Lott 17-0 Defeated Bartlett 11-0 27 13-0 1 20-1-1
2. Normangee 21-2   Burton (no result found) Defeated North Zulch 13-3 26 11-0 1 23-2
3. Crawford 19-3-2   Defeated Jonesboro 17-0 OPEN 10 11-1 1T 20-3-2
4. Bosqueville 18-2   Defeated Hico OPEN 10 11-1 1T 17-3
5. Italy 15-1-1   Defeated Kopperl 10-0 Defeated Avalon 12-2 15 10-0 1 17-1-1
6. Shiner 21-6-1   Defeated Ganado 21-1 Defeated Flatonia 14-0 28 7-0 1 23-6
7. Collinsville 18-3-1   Defeated Era 16-0 Tioga (PPD TBA) 12 11-0 1 19-2
8. Grapeland 19-7-2   Defeated Latexo 10-0 Defeated Elkhart Slocum 9-4 21 10-0 1 20-7-2
9. West Texas 17-2   Defeated Booker 15-7 Defeated Memphis 17-5 1 12-0 1 19-2
10. Trenton 19-4   OPEN Blue Ridge (PPD Monday) 13 8-1 1 19-4
11. Three Rivers 20-5   Defeated Freer 8-0 Defeated Agua Dulce 17-0 32 10-1 1 22-5
12. Ralls 14-5-1   Lost to Abernathy 1-9   2 9-2 2 15-6-1
13. Sanford Fritch 16-5   Defeated Memphis 19-9 OPEN 1 11-1 2 17-5
14. Honey Grove 13-3   Defeated Cumby 15-0 Celeste (PPD Monday) 14 9-0 1 15-3
15. Harper 17-5   Defeated San Antonio St. Anthony 12-2 Defeated Medina 15-2 29 9-1 1T 19-5
16. Petrolia 15-8   Defeated Olney 19-1 Lost to Windthorst 1-4 8 10-2 2 19-9
17. Evadale 14-5   Defeated Hull-Daisetta 17-0 OPEN 25 8-0 1 14-5
18. West Sabine 16-4   Defeated Martinsville 14-0 Defeated Burkeville 16-0 23 11-2 2 19-4
19. Haskell 12-2   Defeated Hamlin 21-1 Defeated Stamford 21-8 7 5-3 3 16-4
20. Tom Bean 16-6   Lost to #23 Bells 11-13 Ivanhoe Sam Rayburn (PPD Monday) 13 7-2 3 14-4
21. Joaquin 14-5   Defeated Mt. Enterprise 13-0 Alto (SUSP, Monday) 22 11-1 1 14-5
22. Sabinal 15-6   Defeated Medina 14-2 Defeated La Pryor 2-0 29 9-1 1T 17-6
23. Bells 10-5   Defeated #20 Tom Bean 13-11 OPEN 13 8-2 2 17-6
24. Albany 12-6   Defeated Stamford 10-0 Defeated #25 Hawley 4-1 7 8-0 1 16-4
25t. Avery 10-5-1   Defeated Simms Bowie 12-2 Linden-Kildare (PPD TBA) 17 7-0 1 8-4
25t. Hawley 11-5   Defeated Anson 9-8 Lost to #24 Albany 1-4 7 6-2 2 16-8
25t. Gorman 8-4   Defeated May 18-1 Goldthwaite (No Result Known) 9 8-1 1 13-4